sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 111 ürün görüntüleniyor.

ALES SINAVI NEDİR ?

ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi giriş  sınavıdır. Üniversitelerin lisansütü programlarına başvurmak ve akademik kadro olan öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi, okutman olmak için ALES sınavına girmek gerekir.

ALESE KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR ?

Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olan ya da son sınıf öğrencisi olan herkes ALES sınavına girebilir.

ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİ

ALES puanı 5 yıl geçerlidir. ALES' e birden çok girdiğinizde aldığınız en yüksek puanın 5 yıl geçerlilik süresi vardır.

ALES SINAVI NE ZAMAN OLUR

ALES yılda 3 kez ÖSYM nin belirlediği takvimde yapılır. Başvuru tarihlerini ÖSYM nin resmi sitesinden takip edebilirsiniz.

YÜKSEKLİSANS TÜRLERİ

Tezli yükseklisans yapmak için ALES sınavına girmek zorundasınız. Tezsiz yüksek lisans yapma hedefiniz varsa ALES sınavına girmek zorunda değilsiniz.

ALES SINAVINDAN KAÇ PUAN ALMAM GEREKİR

Yükseklisans hedefiniz için ALES'ten en az 55 almanız gerekir ama üniversitelerin başvuru yapmak için puanları farklılık gösterir. Doktora eğitimi için ALES' ten en az 80 puan almanız gerekmektedir.

SADECE ALES PUANIYLA BAŞVURU YAPABİLİR MİYİM

ALES puanınızın yanında ortalama ve mülakat sonucuda baz alınır. Bazı okullar YDS puanı da isteyebiliyor. Bazı bölümlerin ise bilim sınavları oluyor. Yani sadece ALES puanı yeterli değildir.

E - ALES NEDİR ?

E- ALES, ÖSYM bünyesinde elektronik ortamda yapılan sınavdır. Normal ALES sınavından konu olarak hiçbir farkı bulunmuyor. Tek fark sınava ÖSYM nin belirlediği elektronik ortamlarda giriyorsunuz.

ALES KONULARI NELER 

ALES diğer sınavlara göre çok fazla ders ve konu içeriği barındırmaz. Mantık - muhakeme, öğrencilerin mantıksal düşünebilme, okuduğunu anlama yeteneklerini ölçer. Sayısal kısmında matematik, sözel bölümde ise Türkçe konularını barındırmaktadır. ALES'e giren öğrenciler genellikle süre konusunda sıkıntı çekmektedir. Sözel kısımda; cümlede, parçada ve sözcükte anlam, metin veya cümle tamamlama, paragrafta anlam akışını bozan yeri bulma ya da parça bütünlüğünü koruma gibi sorular çıkmaktadır. Sayısal bölümde ise, matematiksel işlemler, problemler ve geometriden oluşur.

ALES SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM

ALES sınavı diğer sınavlar gibi çok konu ve ders barındırmadığı için şanslısınız. Türkçe ve Matematik derslerinden olan sınavda zaten bütün eğitim hayatınız boyunca gördüğünüz konular bulunmaktadır. ALES sınavında önemli olan konulardan ziyade sınavda süreyle yarışmaktır. Süre konusunda sınava giren birçok kişi sıkıntı yaşar. Soru çözerken sınav süresine göre çözmeye çalışın ve bol bol kitap okuyun. Kitap okumak hızlı okuyup anlamanızı sağlar. Özellikle uzun Türkçe soruları için oldukça önemlidir.

ALES SINAVINDA YARDIMCI KAYNAK KİTAPLAR

İlk olarak eksiklerinizi tamamlamak için iyi bir konu anlatımlı kitap alın. Konu anlatımlı kitap alırken konuları özet halinde anlatan ve sizin dikkatinizi çekmeyi başaran kitapları seçin. ÖSYM mantığını benimsemiş ve ona göre konuları vurgulayan kitaplar seçmek önemlidir. Eksiklerinizi tamamladıktan sonra sırada test kitapları var. Örnek sorulardan oluşan test kitapları soru mantığını anlamanızda yardımcı olacaktır. Çıkmış soruları çözmeye özen gösterin. Bol bol farklı kaynaklardan soru çözün bu pratik kazanmanızı sağlayacaktır. Denemeler sınava yakın zamanda çözülmeye başlar. Deneme çözerken en önemli şey süre ile çözmeniz. Sınav saatinde uyanın ve sınav süresi ile deneme çözmeye başlayın sizin avantajınıza olacaktır. Mutlaka çıkmış sorulardan oluşan bir deneme alın ve çözün. Eksiklerinizi görmede yardımcı olacaktır ve sınav zamanına hazırlanmanızı sağlar. Kitapaktif sitemizde dilediğiniz ALES yardımcı kaynaklarına, kolay ödeme yöntemi ve hızlı kargomuzla ulaşabilirsiniz.

Devamını Gör
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.