sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 261 ürün görüntüleniyor.

DİĞER SINAVLAR

ADLİ / İDARİ HAKİMLİK SINAVI

Hukuk fakültesi mezunlarının hakim ya da savcı olabilmek için girdikleri sınavdır. İdari hakimlik sınavına İİBF mezunlarıda girebilir ama hukuk mezunlarına göre alım sayıları düşüktür. Sınav ÖSYM bünyesinde sadece Ankara'da yapılmaktadır. Sınavda 30 sorudan oluşan Genel kültür-Genel yetenek testi ve 70 sorudan oluşan alan bilgisi testi vardır. Sınavda yanlışlar doğruları etkilemez. Sınav sonuçlarına göre en yüksek puan alan adaydan başlayarak ilan edilen kadro sayısının iki kat fazlası oranında aday belirlenerek mülakata katılmaya hak kazanır.

ADLİ / İDARİ HAKİMLİK SINAV KONULARI

1. kitapçık sınava giren herkesin çözmekle yükümlü olduğu Genel kültür-Genel yetenek testini oluşturur. Türkçe, Matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılapları ve Temel Yurttaşlık Bilgisi konularından oluşur. Ortak alan bilgisi ise; Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, İdarî Yargılama Usulü, Hukuk Yargılama Usulü ve Medeni Hukuk konularıyla ilgi sorulardan oluşur.

2. kitapçık; Adli yargı sınavına başvuru yapan adayların çözeceği kitapçıktır. Borçlar, Ceza, Ceza yargılama usulü, Ticaret, İcra ve İflas ve İş Hukuku konularından oluşur.

3. kitapçık; İdari yargı sınavına başvuru yapan adaylar içindir. Borçlar hukuku genel hükümler, Ceza hukuku genel hükümler, Vergi hukuku, Vergi Usul Hukuku, Maliye ve Ekonomi ile ilgili sorular mevcuttur.

BANKACILIK SINAVI

Bankalarda çalışmak isteyen kişilerin girdiği sınavdır. Bankacılık sınavları her bankaya göre farklılık gösterebilir. Sınavlar her pozisyon için de farklılık göstermektedir. En zorlayıcı olan sınav Banka Müfettiş Yardımcılığı sınavıdır. Sınavlar online ya da sınav ortamında yapılabilir. Sınavdan başarılı bir puan almanız halinde mülakata çağırılırsınız. Banka sınavları için net bir tarih söylemek zordur. Hangi bankaya başvurmak istiyorsanız internet siteleri üzerinden sınav ilanlarını takip etmeniz gerekir. Sınav konuları genel yetenek ve uzmanlık konularından oluşur. Bankacılık sınavlarına hazırlanırken ALES ve KPSS kitaplarından yararlanabilirsiniz. Kitapaktif'de dilediğiniz kitabı en uygun fiyat,hızlı kargo, ister kapıda ödeme isterseniz kredi kartıyla ödeme yaparak  güvenilir bir şekilde alabilirsiniz.

DHBT NEDİR

DHBT; Din hizmetleri alan bilgi testi demektir. Adayların, KPSS’de Genel yetenek-Genel kültür oturumuna ek olarak DHBT oturumuna katılmaları ve bu iki oturum sonucunda alacakları puanlara göre atamaları yapılır. KPSS sınavına başvuru yapabilen adaylar DHBT sınavınada girebilir. DHBT sınavından alınan puanlar 2 yıl geçerlidir. Mezun olan ya da mezun olacak olan son sınıf, ortaöğretim, önlisans ve lisans öğrencileri sınava başvuru yapabilir. Dört yıllık ilahiyat okuyan adaylar 2. sınıfta eğer iki sene sonra mezun olma durumları varsa sınava girebilirler.

İSG (İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ) SINAVI NEDİR

Mühendislik ve mimarlık fakültelerinden mezun olanlar, iş sağlığı ve güvenliği bölümünde lisans ya da önlisans eğitimi alanlar, teknik öğretmenler, fizikçi, kimyager ya da biyologlar, bakanlıkda ya da bakanlık bünyesinde çalışma koşullarını denetleyen müfettişler İSG sınavına başvuru yapabilirler. Sınav süresi 75 dakikadır. Sınavda adaylara 5 ayrı sertifika alanından çoktan seçmeli soruları cevaplamaları istenir. Sınav konuları, hukuk, genel İSG konuları, mevzuat, sağlık ve teknik konularından oluşur.

PMYO (POLİS MESLEK YÜKSEKOKULLARI)

PMYO başvurulu Polis Akademisi Başkanlığı tarafından alınır. Yüksekokul öğrencilerinin okulu başarıyla tamamladıktan sonra aday memur olarak atanmak için girdikleri sınavdır. PMYO için 18 yaşını doldurmuş olmak ve 26 yaşından gün almamış olmak gerekir. PMYO adayları YKS' nin ilk oturumu olan TYT sınavıyla başvuru yaparlar.

PTT / POSTACI SINAVI

PTT' nin personel alımı için yaptığı sınavdır. Sınav tarihleri ve açılacak pozisyonlar PTT tarafından belirlenir. PTT personel alırken, özel koşullar, genel koşullar ve ikamet adresine bakılır. Sınavlar bir ya da iki aşamalı gerçekleşebilir. Bazı pozisyonlar için yazılı sınav ve mülakat şartı vardır. Sınavda konu dağılımı açılan ilana göre değişiklik gösterir. Genel kültür - Genel yetenek sınavı yanında mesleki alan bilgisi soruları da olabilir. Tüm yazılı sınavlarda 100 soru bulunmaktadır. Yanlış cevaplar doğruları etkilemez. Yazılı sınav baraj puanı, açılan kadroya  göre de değişiklik göstermektedir.

SMMM NEDİR

SMMM sınavı, lisans ve lisansüstü mezunu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir stajyerlerinin 3 yıllık staj bitiminde girdikleri sınavdır. Sınav TÜRMOB tarafından gerçekleştirilir. Staj koşullarını yerine getiren bütün adaylar sınava girmek zorundadır. Staj bitiminden itibaren 3 yıl içinde sınava girmeyen adaylar, sınava başvuru yapabilmek için TESMER tarafından verilen 3 aylık eğitime katılmak zorundadır.

SPK LİSANSLAMA SINAVI

SPK, Sermaye Piyasası Kurulu lisanslama sınavıdır. Sınavlar SPK tarafından yapılır. Sermaye piyasasında çalışmak isteyenler bu sınava girmek zorundadır. Sınav lisans belgeleri faaliyet alanları ve uzmanlık alanına göre farklılık göstermektedir. Sınavlar kağıt üzerinde ya da elektronik ortamda (e-spl) yapılabilir.

Devamını Gör
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.