sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 22 ürün görüntüleniyor.

EKPSS NEDİR ?

EKPSS, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavıdır.  Sınav, Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı, ÖSYM ve Devlet personel başkanlığı ortak protokolü ile ÖSYM tarafından yapılır. Sınav her yıl yapılmaktadır.

EKPSS GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR ?

Sınav sonuçları 4 yıl geçerlidir. Yeni sınav yapılmadığı takdirde, sınav yapılacak zamana kadar geçerlidir.

EKPSS SINAVINA HANGİ MEZUN GRUPLARI GİREBİLİR

EKPSS sınavına ortaöğretim, yükseköğretimin lisans ya da önlisans programlarından mezun olan ya da mezun olma durumu olan bütün bireyler başvurabilir. Ortaöğretim, lisans ya da önlisans programlarının hepsinden mezun olan adaylar, mezun oldukları en yüksek programa göre sınava girerler.

EKPSS BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR ?

18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Bir meslek ya da sanat okulu mezunu 15 yaşını doldurmuş bireyler EKPSS sınavına başvuru yapabilirler. Türk vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, EKPSS yönetmeliğinin 4. md göre en az %40 ve üzerinde çalışabilir engelli olmak. Tercih edilecek kuruluş için başvuru ve atanma şartlarını taşımak.

LİSANS MEZUNU OLAN ENGELLİ BİREYLER A GRUBU SINAVINA GİREBİLİR Mİ ?

Engelli bireyler A grubu kadrolarına başvuru yapabilirler. Kendilerinden daha yüksek almış birileri varsa ve açılan ilanın şartlarına göre alım yapılır.

EKPSS ALIMLARI KAÇ YILDA OLUYOR

Normalde her sene alım yapılırken düzenleme ile bu süre iki yıla çıkartıldı. Üç yıla çıkartma gibi bir durum söz konusuydu fakat henüz kılavuz yayınlanmadı.

EKPSS PUANIMI KURUMA YERLEŞTİKTEN SONRA TEKRAR KULLANABİLİR MİYİM

Kura sonucu EKPSS puanıyla bir kuruma yerleşen engelli bireyler, aynı puanı bir daha kullanamazlar.

EKPSS DE EK YERLEŞTİRME VARMI

EKPSS sınavından sonra açılan kadrolara yerleştirme yapıldıktan sonra, boş kalan kadrolar için  ek yerleştirme ilanı açılmaz.

EKPSS KONU DAĞILIMI

EKPSS de, Genel yetenek bölümünde; Türkçe ve matematikten toplam 30 soru bulunmaktadır. Genel kültür bölümünde ise; Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Temel Yurttaşlık Bilgisi, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Türkiye Coğrafyası, Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konulardan sorular gelmektedir.

EKPSS SINAVINA YARDIMCI KAYNAKLAR

KONU ANLATIMLI KİTAPLAR

EKPSS sınavına girecek adaylar ilk olarak dersleri ve konuları bir sıraya koymanız gerekir. Ders ders çalışmak yerine aynı anda iki dersten konu bazlı çalışabilirsiniz. İlk olarak konu anlatımlı kaynaklardan eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Konu anlatımlı kitapların özet ve bilgi odaklı kitaplar olmasına dikkat ediniz. Görsellerle pekiştirilmiş olması bilgileri aklınızda daha kolay tutmanızı sağlayacaktır. Tablolarla konuyu anlatan kitapları tercih edebilirsiniz.  Videolu anlatım setlerinden de yaralanabilirsiniz. Kitapaktif sitemizde dilediğiniz EKPSS kitaplarını, güncel baskı ile en uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Hızlı kargomuz sayesinde kitaplarınız hemen kapınıza gelsin.

TEST KİTAPLARI NASIL SEÇİLMELİ

Konu anlatımlı kitaplardan sonra sırada test kitapları vardır. Kolaydan zora doğru test kitabı için seviyenize uygun kitaplardan başlayabilirsiniz. Örnek çözümleri olan test kitapları hatalarınız görmede kolaylık sağlayacaktır.

EKPSS İÇİN DENEMELER

Deneme çözmek sınava yakın zamanda sizi sınav psikolojisine hazırlamada yardımcı olacaktır. Kolaydan zora doğru denemeler tercih etmeli ve daha önce ki yıllarda çıkmış sorulardan oluşan denemeleri çözmeniz soru tiplerine tanımada yardımcı olacaktır.

Devamını Gör
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.