sadsad x
asdasd

SINAVLARA HAZIRLIK

Sınavlara hazırlanmak her öğrencinin mutlaka yaşayacağı bir durumdur. İlk olarak sınavla tanışmamız iyi bir liseye girebilmek için başlar. Liseye yerleşebilmek için LGS sınavına girmek gerekir. Liseden sonra sırada üniversite vardır. Üniversite sınavına hazırlanmak birçok genç için zorlu ve stresli bir dönem demektir. Üniversiteye yerleşmek için YKS sınavına giren gençler bütün eğitim hayatlarının meyvesini aldıkları zamandır. Üniversite bittikten sonra memuriyet için KPSS, ya da daha farklı meslek grupları için birçok sınav bulunmaktadır. Akademisyenlik düşünenler ALES, bazı yabancı dil şartı olan programlara başvurmak için YDS gibi birçok farklı sınav türü vardır. Bu sınavlara hazırlanmak sabır, sağlam bir psikoloji, aile desteği ve yapabilme inancı barındırır.

SINAVLARDA BAŞARILI OLMANIN YOLLARI

Sınava hazırlarken en önemli konu kendine inanmaktır. Yapabilirim, başaracağım demek sınavı kazanmanın en önemli kuralıdır. Çalışmaya başlamadan önce hedeflerinizi belirleyin, ne olursa giderim, daha karar vermedim gibi cümleler motivasyonunuz açısından sizi olumsuz etkiler. Hedef belirlemek başarıya giden yolu belirlemek demektir. Kendiniz ait çalışma ortamı hazırlayın, dikkatinizi dağıtmayacak, sessiz ve sakin bir ortamda ders çalışmak konuları anlamanızda etkili olacaktır. Çalışma programı hazırlayın, çalışma masanızın üstüne asın ve her gün bu programa uymaya çalışın. Uyku saatlerini ayarlayın sabahlara kadar ders çalışıp günün en verimli saatlerini uyuyarak geçirmeyin. Zihniniz erken saatlerde daha açık olur ve çalıştığınızda daha verim alırsınız. Bol bol farklı kaynaklardan soru çözümü daha çok soru tipini tanımanızda yardımcı olacaktır. Sınav döneminde kendinize bir hobi edinmeniz kafa dağıtmanız ve motivasyonunu arttırmanızı sağlayacaktır.

LGS NEDİR ?

LGS (LİSEYE GEÇİŞ SINAVI) ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin iyi bir anadolu, fen, sosyal bilimler ya da anadolu imam hatip liselerine yerleşebilmek için girdikleri sınavdır. Sınavda 8. sınıf konularından sorumlu olurlar. LGS sınavı sayısal ve sözel bölüm olmak üzere iki oturumdan oluşur.

YKS (YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINA GEÇİŞ SINAVI)

YKS, lise son sınıf öğrencileri ve liseden mezun olan kişilerin üniversite eğitimi almak için girdikleri sınavdır. Sınavın 2 oturumu vardır. TYT ve AYT .TYT (TEMEL YETERLİLİK TESTİ) sınavın ilk oturumudur. 9 ve 10. sınıf derslerini kapsar. TYT'ye sınava hazırlanan bütün öğrenciler girmek zorundadır. İki yıllık bölümleri tercih edecek öğrencilerin sadece bu sınava girmeleri yeterlidir. AYT (ALAN YETERLİLİK TESTİ) ise sınavın ikinci oturumudur. Dört yıllık lise eğitimden oluşur ama ağırlıklı olarak 11 ve 12. sınıf konularından oluşmaktadır. 3. oturum ise yabancı dil tercih edenlerin girdiği YDT sınavıdır.

KPSS NEDİR ?

KPSS (KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI) kamu kurumlarına personel almak için yapılan sınavdır. KPSS-A grubu ; bakanlıklar, müfettiş ve uzman yardımcılığı gibi yüksek memuriyet kadroları için olan sınavdır. Üniversitelerin 4 yıllık İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk fakülteleri ve mühendislik fakültelerinden mezun olanların genel olarak girdikleri sınavdır. KPSS-B grubu ise lise ve önlisans mezunlarının girdiği sınavdır. B grubu sınavı çift yıllarda yapılır ve iki sene geçerliliği vardır. Merkezi atama ile kadrolara atama yapılır. Düz memuriyet atamaları için yapılan sınavdır. Genel kültür-Genel yetenek konularından sorumludurlar.

ALES SINAVI

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi SINAVI) yükseköğretim kurumlarında, akademik kariyer yapmak isteyenlerin girdiği sınavdır.Güz ve bahar dönemi olmak üzere yılda iki kere ALES sınavı açılır. Tezli yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler ALES'e girmek zorundadır. Tezsiz yüksek lisans yapmak isteyenler ALES sınavına girmezler. ALES sınav puanı yanında YDS sınavından da belli bir puan almak gerekir.

YDS SINAVI NEDİR ?

YDS (YABANCI DİL BİLGİ SEVİYE TESPİT SINAVI) sınavı ÖSYM tarafından yapılır. YDS yılda üç kere yapılır. Sınav tarihleri ÖSYM sitesinde ilan edilir. Akademik kariyer düşünenler için ALES puanı yanında YDS puanı da aranmaktadır. Bazı kurumlarda YDS sınav puanını isteyebilir.

DGS SINAVI NEDİR / KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR ?

DGS (DİKEY GEÇİŞ SINAVI), üniversitelerin önlisans, açıköğretim programlarını kazanan öğrencilerin, lisans eğitimine geçmek için girdikleri sınavdır. Her yıl ÖSYM tarafından üniversite sınavından sonra yapılan sınavdır. Sayısal ve sözel sorulardan oluşur. Toplamda 120 soru vardır.

YÖKDİL / YDS

İSG , iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlık sınavıdır. Mühendislik, mimarlık, iş sağlığı ve güvenliği bölüm mezunları, teknik öğretmenler, fizikçi, kimyager, bakanlık bünyesinde çalışan müfettişler iş güvenliği uzmanı olabilirler. Sınav ÖSYM tarafından belirli illerde yapılmaktadır. Sınavda teknik ve mevzuata dayalı sorular sorulmaktadır. Sınava başvurular elektronik ortamda sağlanır.

İSG SINAVI NEDİR / BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR ?

YÖKDİL, Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından yapılan, yabancı dil tespit sınavıdır. YDS ile büyük benzerlikleri bulunmaktadır. Fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık gibi konuları olan YÖKDİL sınavı YDS den bu bakımdan farklılık göstermektedir. YÖKDİL sınavına, lisansüstü eğitim veren ve akademik yükseltmede yabancı dil puanı isteyen kurumlara başvuracak olan herkes girebilir. Yılda üç kez yapılır. ÖSYM tarafından başvuru zamanı ilan edilir.

EKYS SINAVI NEDİR/KİMLER SINAVA BAŞVURU YAPABİLİR / SINAVIN ŞARTLARI NELERDİR ?

EKYS, okul müdür ve müdür yardımcılığı için yapılan sınavdır. MEB ve ÖSYM arasındaki protokole göre yapılır. Sınava başvuru yapabilmek için adaylık dahil iki yıl öğretmenlik yapmış olma şartı vardır.

GYS SINAVI / BAŞVURU ŞARTLARI

GYS, görevde yükselme sınavıdır. Kamuda çalışan memurların. görevlerinde yükselmek için girdikleri sınava GYS denir. GYS sınavında yükselmek için, ortaöğretim, lisans veönlisans mezunlarının şartları farklıdır. Öğrenim şartından sonra görev süresi şartları vardır. Görev süresi şartı kurumlara göre farklılık göstermektedir. Bunların yanında herhangi bir suç kaydınızın olmaması gerekir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.