sadsad x
asdasd
Cuma-popup.png (342 KB)

Sıralama seçin
Toplam 894 ürün görüntüleniyor.

TYT - AYT SINAVI NEDİR ?

TYT, Temel Yeterlilik testidir. Birinci oturum sınavıdır. Üniversiteye hazırlanan her öğrencinin girmek zorunda olduğu oturumdur. Sorular 9. ve 10. Sınıf konularından oluşmaktadır. Genellikle Türkçe ve Matematik ağırlıklıdır. Sınavda 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Sosyal bilimler, 20 Fen bilimleri olmak üzere toplam 120 soru bulunmaktadır. Öğrencilerden 120 soruyu 135 dakika içinde cevaplamaları istenmektedir. TYT nin amacı akıl yürütme, muhasebe odaklı sözel ve sayısal bilgileri yani Türkçe’yi doğru kullanan, okuduğunu anlayan adayları belirlemektir.

TYT SINAVINDA BARAJ 

TYT sınav puanıyla üniversitelerin 2 yıllık bölümlerini tercih edecek öğrencilerin en az 150 puan alması gerekir. TYT sınavında barajı geçemeyen öğrenciler ikinci oturum olan AYT sınavına giremezler. TYT sınavında türkçe ve matematik derslerinden en az 0.5 net yapmak zorundasınız, yoksa puanınız hesaplanmaz. TYT sınavından 200 puan ve üzeri aldıysanız bu puan iki yıl geçerlidir. Yani sonra ki sene başvuru yaparken geçen sene ki TYT puanımı ekle diyebilirsiniz.

TYT SINAVINA NASIL HAZIRLANABİLİRİM

YKS nin ilk oturumu olan TYT sınavına hazırlanırken ilk olarak başaracağınıza inanın ve stresli olmamaya gözen gösterin. Stres yapmak demek emeklerinizin boşa gitmesi demek. Elinizden gelenin en iyisini yapın ve sonucunuzu bekleyin. İlk olarak konu bazlı deneme çözün ve eksiklerinizi belirleyin, çıkarabileceğiniz potansiyel netleri görün. Eksiklerinizi tamamladıktan sonra iyi bir çalışma programı hazırlayın. Çalışma programınızı aylık olarak yapabilirsiniz ve her ayın sonunda çalıştığınız konularla ilgili deneme çözerek ne durumda olduğunuzu ve net sayılarınızı karşılaştırabilirsiniz. Düzenli uyuyun. Sabah saatleri ders çalışmak için en verimli olan saatlerdir. Kendinize ait bir çalışma ortamı hazırlayın. Üniversite ve bölüm hedefinize odaklanın ne gelirse bana fark etmez diye düşünmeyin. Bu durum size başarasızlık getirir.

AYT SINAVINDA BARAJ PUANI KAÇTIR ?

AYT puanınızın hesaplanabilmesi için ilk olarak TYT sınavından 150 puan almanız gerekir. AYT puanınızın hesaplanabilmesi içi TYT olduğu gibi derslerden birinden en az 0.5 net yapmanız gerekmektedir. AYT sınavında tercih yapabilmek için en az 180 puan almanız gerekmektedir.

AYT SINAVINA HAZIRLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

Sınava hazırlanmak her öğrenci için zor ve stresli bir dönem olmuştur. Stres ve kaygı duygularınızı yenemezseniz sınav anında heyecanlanabilir ve bütün bir dönem emek verdiğiniz sınavda başaralı olamazsınız. İlk olarak hedefinizi belirleyin. Hangi üniversitede hangi bölümü okumak istiyorsunuz bunu kendinize sorun. Hedef belirlemek başarıya giden yolda en önemli konulardan biridir. Ne gelirse giderim, daha karar vermedim gibi şeyler söylemeniz çalışma disiplini kazanmanıza engel olacaktır. Konu bazlı deneme çözün ve dört yıllık bilgilerinizi deneyin, kaç net çıkarabildiğinize bakın. Eksiklerinizi gördükten sonra onları tamamlayın daha sonra kendinize aylık çalışma programları belirleyin. Her ayın sonunda çalıştığınız konularla ilgili kendinize deneme sınavı yapın böylece konularda eksik kalan yerleri görebilirsiniz. Sessiz sakin çalışabileceğiniz bir çalışma ortamı hazırlayın. Gecelere kadar ders çalışıp öğlene kadar uyumayın. Günün en verimli saatlerini uyuyarak geçirmiş olursunuz ve bu ders çalışmanızda iyi olmaz.

Devamını Gör
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.