sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 272 ürün görüntüleniyor.

YDS NEDİR ?

YDS, yabancı dil bilgi seviye tespit sınavıdır. ÖSYM tarafından yapılır. Sınav tek oturumda yapılır. Sınav çoktan seçmeli sorulardan oluşur.

YDS YILDA KAÇ KEZ YAPILIR

YDS sınavı yılda 3 kez ÖSYM' nin belirlediği takvime göre yapılır. İlkbahar, güz ve kış dönemi olarak yapılmaktadır.

YDS KAÇ SORU VAR / SÜRE NE KADAR

YDS sınavı 80 sorudan oluşur. 150 dakikada sınav süresi verilmektedir. Soruların mantığı paragraf sorularında okuduğunu anlama ve kelime bilgisini ölçen sorulardan oluşur.

YDS SINAVINA KİMLER GİREBİLİR

Yüksek lisans programlarına başvurmak isteyenler, doçent ve doktora eğitimine başvuracak olanlar, lisans programlarının 3. ya da 4. sınıfta olup  yükseklisansa başvurmak isteyen öğrenciler, kamu kurumlarında çalışıp dil tazminatı için başvuru yapacak olanlar, TUS ya da DUS sınavlarına girecek olanlar, KPSS ile başvurulan kamu kurumunun YDS puanı istemesi ile sınava girecek olanlar YDS sınavına girebilirler.

YDS PUAN SİSTEMİ

90 - 100 (A SEVİYESİ), 80 – 89 arasındaki puanlar (B Seviyesi), 70 – 79 arasındaki puanlar (C Seviyesi), 60 – 69 arasındaki puanlar (D Seviyesi),  50 – 59 arasındaki puanlar (E Seviyesi) olarak değerlendirilir.

YDS SINAVINDAN KAÇ PUAN ALMAK GEREKİR

Gireceğiniz kuruma göre puanlar değişiklik göstermektedir. Örneğin doçentlik için en az 65 puan gerekliyken, doktora için en az 55 puan almanız gerekir.

YDS SINAVINDA SADECE İNGİLİZCE Mİ VAR

Hayır. YDS sınavında ingilizce dışında başlıca, Fransızca, Rusça, Almanca ve Arapça dilleri de bulunmaktadır.

YDS PUANI KAÇ YIL GEÇERLİ

YDS sınavından aldığınız puan, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerlidir. Kamu kurumlarında çalışanlar, dil tazminatlarının belirlenmesinde sınav tarihinin 5 geçmesiyle aldıkları puan bir alt seviyeye düşer ve tazminatları ödenmeye devam eder.

YDS SINAV KONULARI NELERDİR

YDS sınavında konu dağılımı şu şekildedir; kelime bilgisi, dil bilgisi, cloze test, cümle tamamlama, çeviri, okuma parçası yorumlama, verilen diyaloglardaki boşlukları tamamlama, anlamca en yakın cümleyi bulma, paragraf tamamlama, anlam bütünlüğünü bozan cümle gibi konulardan oluşur. Soru sayıları yıllara göre farklılık gösterebilir.

YDS KAYNAK KİTAPLAR

YDS için kaynak kitap alırken, gramer, kelime ve soru kitaplarını tercih edebilirsiniz. Dil bilgisi düzeyinize göre kitaplardan başlayın. Zor kaynaklardan başlamak motivasyonunuz açısından kötü olabilir ve konuları tam oturtmadan ilerlemenize neden olur. İlk olarak gramer konusunu halletmelisiniz. Gramer temelinizden sonra sırada kelimeler vardır. Kelime dağarcığınızın geniş olması sınavda sizin avantajınıza olacaktır. Bol bol farklı kaynaklardan sınav mantığına göre soru çözmek pratik kazanmanızı sağlayacaktır. YDS denemeleri sınav formatına uygun olarak seçilmeli ve sınava son bir ay kala deneme çözmeye başlamalısınız. Çıkmış sorulardan  oluşan bir deneme mutlaka çözün. Deneme çözerken sınav süresi ile çözmeye özen gösterin. Denemelerde yanlış yaptığınızın soruların üstünde durun varsa eksiklerinizi tamamlayın. Sınava gireceğiniz dil ile ilgili müzik dinleyin, fil izleyin ve kitap okuyun böylece kendinizi daha çok geliştirmiş olacaksınız.

Devamını Gör
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.