sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 71 ürün görüntüleniyor.

YDT SINAVI NEDİR ?

YKS sınavın 3. oturumu YDT (YABANCI DİL YETERLİLİK TESTİ) sınavıdır. YDT sınavı, Almanca, İngilizce, Rusça, Fransızca ve Arapça dillerinden oluşan bir sınavdır. Her sınav için ayrı kitapçık vardır. YDT sınavında aday sadece başvurduğu yabancı dilin sınavına girer. YDT sınavı ile ağırlıklı olarak üniversitelerin dil programlarına tercih yapacak öğrenciler girmektedir. Dil alanı dışında da tercih yapmak isteyen öğrenciler AYT sınavına da girebilir. Dil bölümü öğrencileri de ilk oturum olan TYT sınavına girmek zorundadırlar.

YDT SINAVINA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR ?

Ortaöğretim son sınıf öğrenciler ve ortaöğretim kurumlarından mezun olan kişiler YDT sınavına başvuru yapabilirler.

YDT SINAVINA NERDEN BAŞVURU YAPABİLİRİM ?

Diğer sınavlarda olduğu gibi YDT sınavınada ÖSYM nin resmi sitesinden başvuru tarihleri açıklandığı zaman başvuru yapabilirsiniz.

YDT SINAVINDA BARAJ KAÇ PUAN ?

YDT sınavıyla bir yükseköğretim programına tercih yapmak istiyorsanız sınavdan en az 180 puan almanız gerekmektedir.

YDT SORU DAĞILIMI / SINAV SÜRESİ

YDT sınavında yabancı dil testinde toplam 80 soru bulunmaktadır. 80 soru için size 120 dakika süre verilir. TYT sınavının %40, YDT sınav puanınızın %60 ı hesaplanır.

YDT KAYNAK KİTAPLARI

GRAMER KİTAPLARI

YDT sınavına hazırlanırken kendinize bir gramer kitabı almalısınız. Gramer kitabı seçerken seviyenize uygun kitaplar seçmelisiniz. Ağır dili olan gramer kitaplar ders çalışma motivasyonunuzu düşürebilir. Gramer kitaplarında ki ünite sonu değerlendirme soruları konuları ne kadar anlayıp anlamadığınızı ölçmeniz de yardımcı olacaktır. Kitaplarda etkinlik ve bol soru sayısı olması konunun temelini iyi oturtmanızı sağlayacaktır.

READİNG KİTAPLARI

Sınavlarda okuma becerinizi geliştirmek için kullanacağınız kitaplardır. Seviyine göre kitaplar tercih etmeli ve kolay, orta ve zor diye kitapları sınıflandırmalısınız. Kelimelerin anlamlarını barındıran ve parçayı okuduktan sonra sorular sorarak ne kadar anladığınızı ölçen kitaplar seçmelisiniz.

YDT TEST KİTAP ÖNERİSİ

YDT sınavı için test kitaplarını seviyenize göre belirlemeniz gerekir. Çözümlü sorular, kelime anlamlarını barındıran ve görsellerle desteklenmiş olması önemlidir. Test kitabı deyince aklınıza sadece şıklı soruları olan kitaplar gelmesin. Boşluk doldurma, klasik soru ve cevap etkinlikleri olan kitaplara bakabilirsiniz. YDT test kitaplarınızı seviyenize ve gramer bilginize göre yükseltiniz. Farklı kaynaklardan bol bol soru çözmek pratik kazanmanızı sağlayacaktır.

YDT DENEME KİTAPÇIKLARI

Deneme çözmek sınavda pratik kazanmanızı sağlayacaktır. Dönem aralarında konu çalıştıktan sonra deneme çözmeniz eksiklerinizin farkına varmanızı sağlar. YDT için deneme çözerken sınav saatine göre çözmeye dikkat ediniz. Böylece biyolojik saatinizi de sınava hazırlamış olursunuz. Sınava az bir zaman kala bol bol deneme çözmeye çalışın.

YDT SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM

Sınava hazırlanırken ilk olarak lise eğitiminizde gördüğünüz derslerde ki eksiklerinizi tamamlayın. Kendinize inanın. Çalışma ortamı hazırlayın. Kendinize aylık olarak ders çalışma programı hazırlayın ve elinizden geldiğince bu programa uymaya çalışın. Başarabileceğinize inanın. Uyku saatlerinizi düzenleyin. Ders çalışmadığınız zamanlarda yabancı film/dizi izleyin pratik yapmanızı sağlayacaktır. Dili anlayabileceğiniz yabancı müzikler dinleyin, kulağınız dile alışmış olur. Yabancı hikaye kitapları okuyun. Okuma ve anlama pratiği kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Devamını Gör
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.